Про Василя Пилип'юка

Пилип'юк Василь Васильович (нар. 10. 01. 1950 р.; с. Новоселиця Снятинського району Івано-Франківської області) – визначний фотомайстер, президент видавничого підприємства «Світло й Тінь», видатний у світі майстер світлини, визнаний світовою спільнотою творець художніх фотографій, значна частина яких вже ввійшла до кращих надбань культурологічної спадщини. Його творчість і суспільно корисна діяльність стали вагомим внеском у розвиток та відродження української культури.

Василь Пилип'юк пройшов шлях від фотокореспондента районної газети до відомого українського фотохудожника. 1974 року закінчив факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Працював у районних газетах Снятина, Верховини Івано-Франківської області, в івано-франківських обласних газетах. Після переїзду до Львова трудився у газеті «Львівський залізничник», плідно співпрацював з обласними, республіканськими та тодішніми всесоюзними часописами. Згодом перейшов на посаду власкора журналу «Україна» у Львові та його англомовного видання «Ukгаіnе» (1973–1989). Від 1990 року – головний редактор журналу «Світло й Тінь» (відновив видання українського фотожурналу 1933–1939 рр.). Президент Приватного видавничого підприємства «Світло й Тінь».

Митець художніх фотографій, це біля 2000 художніх і документальних творів, фотоновел, значна частина яких вже ввійшла до надбань світової мистецької спадщини. З 1969 р. твори експонувалися на понад 100 вітчизняних і міжнародних виставках. У активі митця понад 80 персональних виставок. Роботи зберігаються у зібраннях багатьох галерей світу, знайшли відображення у мистецьких виданнях, широковідомих фотоальбомах. Творчості фотомитця присвячено понад 455 публікацій у виданнях України та зарубіжжя. Автор 45 наукових та навчально-методичних праць. Василь Пилип'юк – автор та видавець понад 100 мистецьких фотоальбомів, з-поміж них як підсумок його творчої діяльності: «Світовідчуття епохи», «Світлопис душі», «Долею даровані зустрічі». Зараз він працює над цікавою темою про Іоана Георгія Пінзеля – скульптора серед. ХVIII ст., представника пізнього бароко і рококо; зачинателя Львівської школи скульпторів. Особливістю творів Пінзеля є велика емоційність та динаміка, надання створеним формам життєвих рис. Як казав Борис Возницький: «Таких скульптур як Пінзелеві, нема ніде у світі».

Вагомою є праця Василя Пилип'юка на ниві культурно-просвітницької діяльності як мецената. Це – друкована продукція (авторські книги, календарі) як подарунки для дітей спецшкіл до свята Св. Миколая, для військових частин, учасників художньо-мистецьких конкурсів, переможців фотовиставок; спонсорує видання книг письменників та поетів тощо. У кількох навчальних закладах Львівської та Івано-Франківської областей запроваджено іменні стипендії Василя Пилип'юка кращим учням та студентам.

У січні 1999 року Василь Пилип'юк заснував першу в Україні фотогалерею. Її основна мета – ознайомлення львів'ян та гостей міста із світом фотомистецтва та залучення провідних українських митців до співпраці.

Василь Пилип'юк – член Національної спілки журналістів України, член президії та член правління Національної спілки фотохудожників України.

Натхненна та самовіддана праця Василя Пилип'юка високо оцінена в різні періоди його творчої діяльності. Він – лауреат обласної премії імені Олександра Гаврилюка в галузі літератури і мистецтва (1981), лауреат республіканської премії імені Миколи Островського (1988), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (1993) та Заслужений діяч мистецтв України (1998). За видатні заслуги в галузі видавничої справи та культури ректор і вчена Рада Української академії друкарства присвоїли В. Пилип'юку ступінь почесного доктора Української академії друкарства (1999). Академік Національної Академії проблем людини (1999). Указом Президента України нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (2000). Тоді ж 2000 року – лауреат премії імені академіка Івана Крип’якевича та лауреат премії імені Богдана Котика  – «Людина  року 2000». Міжнародний відкритий рейтинг популярності та якості «Золота Фортуна» нагородив Василя Пилип'юка орденом «За трудові досягнення» IV ступеня (2001). Двічі відзначений почесною відзнакою «За подвижництво в культурі Прикарпаття» (2003, 2006). За результатами 9-го міжнародного конкурсу його відзначено серед кращих діячів культури східно-європейських держав міжнародною культурною премією «Золотий Ікар» (2004). Відзнака «За заслуги перед рідною землею» (2006).

2007 року Василю Пилип’юку присвоєно високе звання художника Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP). Інші нагороди: почесний професор Гамбурзької академії мистецтв (2009); лауреат премії імені Марка Черемшини (2009); золота медаль Національної спілки журналістів України (2009, 2013); кавалер «Хреста» (I, II, III ступенів) Регіонального благодійного фонду імені Короля Данила (2010); лауреат літературної премії імені Романа Федоріва (2010). За активну співпрацю з військовиками нагороджений відзнакою «За заслуги» та обраний почесним доктором Академії сухопутних військ України імені гетьмана Петра Сагайдачного (2013); лауреат премії імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва (2013). Почесний громадянин рідного села Новоселиця (2013) та села Городець Рівненської обл. (2016). Рішенням Снятинської районної ради (№166-7/2016 від 27/10 2016) створено комунальну установу «Снятинський районний музей творчості Василя Пилип’юка». Лауреат міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша (2016).

Автор навчального посібника «Українська художня фотографія. Етапи становлення та мистецькі засади розвитку». Здобув вчене звання доцента і з 2007 року працював на посаді професора кафедри теорії та методики журналістської творчості Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені акад. Степана Дем’янчука (м. Рівне). З 2011 року працює у Львівській національній академії мистецтв (ЛНАМ). 2015 року Пилип’юку Василю Васильовичу присвоєно вчене звання професора кафедри менеджменту мистецтв ЛНАМ.

З 2016 року працює зав. кафедрою фотомистецтва Київського національного університету культури і мистецтв. Почесний доктор Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка (2016). Член Експертної ради Художнього музею Тараса Шевченка у Пекіні (КНР, 2016). Почесний академік Національної академії мистецтв України (2017).

Василь Пилип'юк як фотомитець перебуває у постійному пошуку нових шляхів самовираження, працює над вдосконаленням власного стилю і методу, плекає плани розширення можливостей мистецтва художньої фотографії і поліграфічного відображення світливства. Його творча і громадська діяльність спрямована на збереження духовності і пропагування української культурної спадщини.

***

Натхненна та самовіддана праця Василя Пилип'юка високо оцінена в різні періоди його творчої діяльності:

1981 –– лауреат обласної премії імені Олександра Гаврилюка в галузі літератури і мистецтва

1988 –– лауреат Республіканської комсомольської премії імені М.Островського в галузі літератури та журналістики

1993 –– Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

1998 — присвоєно звання “Заслужений діяч мистецтв України”

1999 — почесний доктор Української академії друкарства

2000 –– нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня

2000 –– срібна медаль Національної академії мистецтв України

2000 –– лауреат премії імені академіка Івана Крип’якевича

2000 –– лауреат премії імені Богдана Котика  – «Людина  року 2000»

2001 –– орден «За трудові досягнення» IV ступеня

2003, 2006  –– відзначений почесною відзнакою «За подвижництво в культурі Прикарпаття»

2006 –– відзнака «За заслуги перед рідною землею»

2007 — здобув вчене звання доцента

2007 — професор кафедри теорії та методики журналістської творчості Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука (м. Рівне)

2007 — присуджено звання художника Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP)

2009 — почесний професор Гамбурзької академії мистецтв

 2009 –– лауреат премії імені Марка Черемшини

2009, 2013 –– золота медаль Національної спілки журналістів України

2010 — кавалер Хреста (І, ІІ, ІІІ ступенів) Регіонального Фонду імені Короля Данила

2011 –– професор Львівської національної академії мистецтв

2013 –– почесний доктор Національної академії сухопутних військ України імені гетьмана Петра Сагайдачного

2013 –– лауреат премії імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва

2013 –– почесний громадянин рідного села Новоселиця

2015 –– присвоєно вчене звання професора кафедри менеджменту мистецтв Львівської   національної академії мистецтв

2016 –– почесний громадянин села Городець Рівненської обл.

2016 –– лауреат міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша

2016 –– завідувач кафедрою фотомистецтва Київського національного університету культури і мистецтв

2016 –– почесний доктор Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка

2016 –– член Експертної ради Художнього музею Тараса Шевченка у Пекіні (КНР)

2017 –– почесний академік Національної академії мистецтв України


ВГОРУ
Дизайн та розробка: SYMPHO Graphics